Varo Venäjää – Timothy Snyder soittaa uutuuskirjassaan demokratian ja läntisen yhteisön hälytyskelloja

Snyderin kriitikot joko kiistävät kaiken Snyderin kirjoittaman tai vähättelevät sen merkitystä.

Profiilikuva
Blogit Americana
Kirjoittaja on Yhdysvaltain historian professori Atlantassa.
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Timothy Snyder on ensiluokkainen historioitsija, tämän hetken ehkä merkittävin totalitarismin tutkija.

Muun muassa loistavan Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin -teoksen kirjoittanut Snyder on viime vuosina kääntänyt katseensa nykypäivään, kommentoiden kärkevästi Vladimir Putinin Venäjää ja erityisesti sen toimia Ukrainassa.

Kirjassaan The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America Snyder varoittaa, jälleen kerran, Venäjän strategiasta läntisen liittoutuman rikkomiseksi.

Putin havaitsi viimeistään Ukrainan sodan yhteydessä internetin tehokkuuden propagandan välittäjänä. Venäjän valehtelu, pyrkimys hajottaa vastustajien rintama ja hämmentää tilannetta kentällä ristiriitaisten ”vaihtoehtoisten faktojen” avulla synnyttivät laajaa epätietoisuutta niin Ukrainassa, Venäjällä kuin lännessäkin.

Totuus Ukrainan tilanteesta muuttui yhä vaikeammaksi hahmottaa. Propaganda muokkasi, ainakin rajallisesti, totuuden kertomiselle omistautuneita tarkkailijoita.

 

Brexit-kampanjan ja Yhdysvaltojen vuoden 2016 presidentinvaalien yhteydessä Putinin Venäjä laajensi kampanjansa länteen. Kuten Ukrainassa, Venäjä pyrki heikentämään vastustajikseen katsomiaan valtioita sekä valtioliittoja sisäisesti.

Operaatio perustui mittavaan valehteluun, läntisten yhteistyökumppaneiden hankkimiseen ja Venäjän resurssien ohjaamiseen hajoittavien kampanjoiden ja kandidaattien avuksi.

Brexit ja Donald Trump olivat Venäjälle parhaat tarjolla olevat vaihtoehdot. Molemmat nakersivat läntisen liittoutuman perusteita ja kyseenalaistivat koko toisen maailmansodan jälkeen luodun läntisen turvallisuus- ja talousjärjestelmän.

 

Tämä on tuttua valtaosalle asioita seuraavista kansalaisista. Kiinnostavimmillaan Snyder on kuitenkin kirjoittaessaan Venäjän toimien filosofisesta ja operatiivisesta kivijalasta.

Kirja on monessa mielessä vasta-argumentti Francis Fukuyaman ja muiden neokonservatiivien hegeliläiselle teleologialle.

Kun läntiset neokonservatiiviset optimistit uskovat demokratian ja vapauden vääjäämättömään voittokulkuun (Snyder kutsuu ajattelutapaa termillä ”politics of inevitability”), Putinin Venäjä uskoo historian syklisyyteen, jossa mikään ei pohjimmiltaan muutu ja vanhat kiistat ja trendit nousevat jatkuvasti pinnalle (”politics of eternity”).

Snyderin analyysissa Trump on vain osa Venäjän laajempaa kampanjaa lännen horjuttamiseksi. Trumpismin ja Venäjän operaatioiden vaikutukset eivät rajoitu ainoastaan Yhdysvaltojen ulkopolitiikkaan. Snyder varoittaa Yhdysvaltojen muuttuvan Venäjäksi, jossa rikas eliitti kontrolloi maata ja valeita on yhä vaikeampi erottaa todellisuudesta.

 

Miten Snyderin varoituksiin pitäisi suhtautua? Periaatteessa meillä on kaksi mahdollisuutta.

Jos Snyder on oikeassa, Trumpin joukkue ja Brexit-äänestyksen taustavoimat ovat joko Venäjälle hyödyllisiä idiootteja ja marionetteja tai kyynisiä operoijia, jotka olivat valmiita vaarantamaan maansa ja läntisen maailman turvallisuus- ja talousjärjestelmän omien lyhytnäköisten taloudellisten ja/tai poliittisten tarkoitusperiensä hyväksi.

Snyderin kriitikot joko kiistävät kaiken Snyderin kirjoittaman ja Venäjän operaation olemassaolon tai vähättelevät sen merkitystä.

He sanovat, että Venäjän rooli on ollut rajallinen eikä se ole vaikuttanut vaalien lopputulokseen. Ja jos Venäjä sekaantuikin vaaleihin, Brexit- ja Trump-joukkueet eivät silti taivu heidän edessään. Venäjä ei saanut mitä se tilasi.

 

Oma tulkintani on, että Snyder, kuten valtaosa ammattimme harjoittajista, hieman liioittelee historian merkitystä. Me historioitsijat usein painotamme liikaa tutkimusalueemme universaalia kattavuutta ja korostamme siten omaa tärkeyttämme. Stalinin ja Hitlerin tutkija näkee maailman hieman ilmestyskirjamaisissa väreissä.

Silti olen pohjimmiltani Snyderin kanssa samaa mieltä. Venäjän roolin kiistäminen Brexit- ja Trump-vaaleissa on lähinnä itselleen valehtelua, jossa omat poliittiset tarkoitusperät ja toivomukset ajavat faktojen yli.

Tuleva Helsingin tapaaminen ja Robert Muellerin tutkimusryhmän odotettu raportti ovat tärkeitä suunnannäyttäjiä tulevaisuudelle.

Helsingissä näemme, onko Venäjällä oikeasti vaikutusvaltaa Trumpiin ja Yhdysvaltojen poliittiseen linjaan. Muellerin raportti kertonee meille Trumpin kampanjan ja Venäjän välisen (mahdollisen) yhteistyön mittakaavan.

Snyderin argumentit ovat vahvoja. Tulevat kuukaudet todistanevat, onko hän oikeassa.

 

Soundtrack: Stevie Wonder, Big Brother.