Presidentti Trump aikoo kieltää marihuanan ja kääntää Amerikan pilvipolitiikan
Presidentti Donald Trumpin hallinto aikoo kumota presidentti Barack Obaman aikaisen marihuanalinjan.
Marihuanan käyttö virkistystarkoituksessa on kiellettyä liittovaltion laissa, mutta Obaman hallinto ilmoitti vuonna 2013, että liittovaltion poliisi ei puutu marihuanan käyttöön sen laillistaneissa osavaltiossa.
Jos osavaltiot kontrolloivat marihuanan saatavuutta, pyrkivät estämään sen viennin rajojensa ulkopuolelle sekä rikollisten ja lasten sekaantumisen marihuanabisnekseen, ne saivat rauhassa laillistaa kannabiksen.
Obaman linjanveto johti mittavaan kannabistuotteiden vapauttamiseen rannikolta rannikolle. Marihuanan virkistyskäyttö on sallittua kahdeksassa osavaltiossa, ja useimmissa osavaltiossa se on sallittu lääkekäyttöön.