Miksi kongressin republikaanit eivät osaa valita puhemiestä?

Republikaanien trumpilainen MAGA-siipi on kiinnostuneempi julkisuudesta kuin Yhdysvaltojen hallitsemisesta.

Profiilikuva
Blogit Americana
Kirjoittaja on Yhdysvaltain historian professori Atlantassa.

Viimeiset kaksi viikkoa edustajainhuoneen republikaanit ovat tapelleet keskenään. Maan hallitseminen on väistynyt puolueen sisäisten vääntöjen tieltä. Edustajainhuoneessa on ollut käynnissä tragikoominen sirkus, kun puolueen MAGA-siipi on puskenut instituution kaaokseen.

Miksi puolueen on ollut niin vaikeaa valita uutta puhemiestä?

Republikaanipuolueen laidoilta löytyy kaksi ryhmittymää, joiden välinen kompromissi näyttää liki mahdottomalta. Ryhmittymät ovat pieniä, mutta kun republikaanien enemmistö edustajainhuoneessa on vain yhdeksän ääntä, pari kourallista edustajia kykenee laittamaan kapuloita rattaisiin.

Ensimmäinen ryhmä on Matt Gaetzin johtama MAGA-siipi. Donald Trumpille uskolliset populistit ovat kompromissien vannoutuneita vihollisia. Heille jokainen kädenojennus vastapuolen suuntaan on vääräoppista petturuutta, joka ansaitsee jyrkän ja välittömän rangaistuksen.

Heitä kiinnostaa julkisuus enemmän kuin hallitseminen. He hajottavat paikkoja autiotalossa ryyppäävien kiljuhumalaisten teinien innolla. MAGA-siiven maailmankuva on kyyninen, ehdoton ja vankkumaton.

Toinen siipi koostuu 20 republikaanista, jotka edustavat presidentti Joe Bidenin vuonna 2020 voittamia vaalipiirejä. Heidän äänestäjäkuntansa on valtaosin maltillista.

Heidän on vaikea valita MAGA-siiven jo hyväksymää puhemiesehdokasta Jim Jordania, joka on Trumpin vankkumaton tukija, puhuu edelleen vaalipetoksesta ja on ryvettynyt tammikuun 6. päivän mainingeissa.

Ääripäiden välissä elää ideologisesti oikeistolainen mutta pragmaattisesti joustava republikaanien enemmistö. He ovat nyt valmiita valitsemaan miltei kenet tahansa, kunhan kiusallisesta pattitilanteesta vain päästään pois.

He edustavat vankan republikaanisia vaalipiirejä, ja ovat poliittisesti vankan oikeistolaisia. Monet heistä ovat ainakin kallellaan trumpismiin, mutta he eivät ole yhtä taipumattomia kuin Gaetz kaltaisineen.

Jordan on tätä kirjoittaessa hävinnyt kaksi äänestystä. On tietenkin mahdollista, että hän onnistuu tekemään kompromisseja puolueensa maltillisten kanssa ja nousemaan puhemieheksi, mutta tämä nakertaisi hänen tukeaan MAGA-siiveltä.

Jokainen kompromissi on uhka tulevan republikaanisen puhemiehen uralle. Normaalista ja terveellisestä politiikan työkalusta on tullut riippakivi.

Soundtrack: New Order, True Faith