Haluan, että totuus voittaa valheen – Siksi äänestin Georgian republikaanien esivaaleissa
Donald Trumpin tukemat ehdokkaat uhkaavat koko demokratian toteutumista. Koskaan kansalaisvelvollisuus ei ole tuntunut yhtä konkreettiselta.
Kävin viikonloppuna ennakkoäänestämässä Georgian republikaanien esivaaleissa.
Georgia on niin sanottu open primary -osavaltio. Se tarkoittaa, että esivaalien äänioikeus ei ole rajattu vain puolueen jäsenille. Jokainen äänioikeutettu georgialainen saa äänestää esivaaleissa valitsemansa puolueen listalta.
Demokraattien tärkeimmät ehdokkaat ovat käytännössä jo selvillä. Stacey Abrams pyrkii kuvernööriksi ja Raphael Warnock hakee jatkoa Yhdysvaltojen senaatissa. Ehdokkaat muihin virkoihin ovat valtaosin tasavarmoja.
Republikaanien puolella taistellaan puolueen poliittisesta sielusta ja siivusta amerikkalaisen demokratian tulevaisuutta. Vastakkain ovat totuus ja Donald Trumpin iso vale.
Istuva kuvernööri Brian Kemp on pohjimmiltaan perinteinen kauppakamari-republikaani, vaikkakin on mainoksissaan teeskennellyt populistista hihhulioikeistolaista. Olen monesta asiasta hänen kanssaan eri mieltä, mutta Kemp uskoo demokratiaan, lakiin ja faktoihin.
Osavaltion sisäministeri Brad Raffensperger on evankelikaalinen konservatiivi. Hän on myös tehokas ja rehellinen hallinnon ammattilainen, joka vastusti Trumpin uhkailuja sekä yritystä kumota osavaltion vaalitulos ja painostaa Raffensperger vaalipetokseen.
Kun Joe Biden voitti Georgian niukasti viime presidentinvaaleissa, osavaltiosta tuli Trumpin vaalipetossyytösten keskeinen maali. Aiemmin vankan republikaaninen Georgia tukemassa Bidenia oli Trumpille henkilökohtainen loukkaus. Hän mahdollisesti myös kuvitteli Georgian republikaanipuolueen olevan helpommin painostettavissa vaalituloksen mitätöintiin.
Amerikkalaisen demokratian onneksi Georgian korkeimmat republikaaniset vaaliviranomaiset olivat toimissaan rehellisiä.
Trumpilaisten näkökulmasta paras keino välttää vuoden 2020 toistuminen ja demokratian toteutuminen on vaihtaa vallanpitäjät. Trump on ilmoittanut tukevansa esivaaleissa Kempin vastaehdokasta, ex-senaattori David Perduea, samoin kuin Raffenspergerin haastajaa, kongressiedustaja Jody Hicea.
Perduen ja Hicen kampanjat keskittyvät täysin Trumpin valheisiin vaalipetoksesta. Osavaltion hallitsemiseen liittyvät kysymykset ovat sivuseikkoja.
Trumpin lisäksi Perdue ja Hice ovat sitoutuneet uuden politiikan performatiiviseen luonteeseen. Kumpikin on tehoton poliitikko, jota sisäpiiriläiset haukkuvat laiskaksi. Varsinkin Hice on kunnostautunut lähinnä hihhulioikeistolaisessa hyvesignaloinnissa ja räksytyspolitiikassa.
Jos Perdue ja Hice voittavat esivaalit, heillä on erinomaiset saumat voittoon myös varsinaisissa vaaleissa marraskuussa. Heidän hallinnassaan osavaltion ammattimainen johtaminen ja koko demokratia olisivat vaarassa.
Politiikka on mahdollisuuksien taidetta. Tämä vuoden poliittisen tarvehierarkian ensimmäinen ja tärkein tehtävä on turvata demokratian tulevaisuus osavaltiossani. Tuskin koskaan äänestäminen on tuntunut allekirjoittaneesta kansalaisvelvollisuudelta yhtä konkreettisesti kuin viime viikonloppuna.
Soundtrack: Ray Charles, I Was On Georgia Time.