Turvemaille kuivatettuja peltoja tulisi puolestaan kuivattaa takaisin kosteikoiksi - ja muita jyviä ja akanoita

Jyvät ja akanat
Löysitkö jyvän? Lähetä jyvä osoitteeseen: suomenkuvalehti.fi/jyva

Väyrynen esitti torstaina, että keskustalle tärkeistä asioista puhuttaisiin keskustalle tutuilla nimillä puolueen vaaliohjelmassa. Maaseutu olisi maaseutu, maakunta olisi maakunta ja perusturva olisi perusturva. Saarikon johtama puoluehallitus ei ollut kovin innoissaan Väyrysen esityksestä ja päätti, että vaaliohjelmassa maaseutu on luontosuhde, maakunta hyvinvointialue ja perusturvasta ei puhuta lainkaan.

Iltalehti.fi 14.1.2023

Turvemaille kuivatettuja peltoja tulisi puolestaan kuivattaa takaisin kosteikoiksi.

Hs.fi 12.1.2023

Suometsätieteen professori puun ja kuoren välissä.

Helsingin Sanomat 12.1.2023

Hiekoitussepeli alkaa paikoitellen olla kiven alla.

Keskisuomalainen 17.1.2023

Susien vuoksi ei tällä hetkellä haeta oppilaita koti­pihasta saakka.

Tervareitti.fi 5.1.2023

Porvoossa äskettäin havaittu susi olikin rusakko – ”Kun yksi näkee suden, niin aika moni muukin alkaa iltahämärissä nähdä niitä.”

Uusimaa.fi 9.1.2023

Rusakko putosi hau­­tajaisten jälkeen hautaan Kuopiossa –  ”En muista, että koskaan olisi tällaista aikaisemmin ollut.”

Mtvuutiset.fi 7.1.2023

Työpaikkaravintolan vessasta löytyi vainaja Helsingissä –  kaupunki kuvailee ”järkyttä­väksi tapahtumaksi”, siivous­käytäntöjä muutetaan.

Iltalehti.fi 10.1.2023

Jaguar I-Pace siirtyy jo vuosimalliin 2024, koska maailma on muutenkin ihan mullin mallin. 

Tekniikanmaailma.fi 11.1.2023

Edellisessä työpaikassa puolustusvoimissa työkavereilla oli ohjauksessa sotakoiria, ja sieltä se purema oikeastaan tuli.

Helsingin Sanomien Kuukausi­liite 1/2023

Turussa kadunvarteen unohdettu auto kasvaa hometta samaan aikaan, kun parkki­paikat ovat vieressä kiven alla.

Turunsanomat.fi 13.1.2023

Väite: Ukrainan iskussa kuolleet venäläiset oli koottu kuuntelemaan Putinin puhetta.

Hs.fi 9.1.2023