Konstantinos Paskahousun perinne jatkuu: Täältä tulevat Pieni Rakettimies ja Seniili Höppänä

PAKINA: Vasta kunnon lisänimi tekee hallitsijasta historiallisen, kirjoittaa Jukka Ukkola.

Profiilikuva
Barack Obama
Teksti
Jukka Ukkola
jukka.ukkola@hotmail.com
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Ehkä nyt on aika luoda katsaus kansainväliseen politiikkaan. Siellä ei ole tapahtunut paljoa sitten Isä Aurinkoisen ja Rautarouvan, mutta ilmassa tuntuu pientä väreilyä.

Sitä aiheuttavat erityisesti kaksi suurta päällikköä, Pohjois-Korean Pieni Rakettimies eli Häiriintynyt Suuruudenhullu, joka tunnetaan myös hupinimillä Loistava Toveri, Suuri Seuraaja ja Korkein Johtaja, sekä Yhdysvaltojen Mielenvikainen Huru-ukko eli Seniili Höppänä, joka tunnetaan myös nimillä Pelokas Koira ja Häiriintynyt Suuruudenhullu.

Yhdestä samanlaisesta lisänimestä huolimatta herroja ei pidä sekoittaa keskenään. He eivät ole sama henkilö, eivät edes veljeksiä, korkeintaan kaimoja.

Mitä olisivatkaan ilman lisänimeään Alfonso Kuolaaja tai Johanna Mielipuoli?

Kuvailevien nimitysten paluu diplomaattiseen kielenkäyttöön on tervetullutta. Historiasta tiedämme, kuinka paljon informaatiota hallitsijasta tai muustakin henkilöstä osuva lisänimi antaa.