Klovni maalailee tauluja Ateneumissa – Thomas Monckton on fyysisen komedian taituri

”Hauskinta Ateneumissa on ollut se, että olen voinut kävellä ulos museon ovista maalauskangasta kantaen”, Monckton kertoo.

Ateneum
Teksti
Minna Kontkanen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Nykytaiteen pieni mutta erottuva laitama on hyvinkin humoristinen. Tämän vuoden Venetsian biennaalin Suomen paviljonkia hallitsee Erkka Nissisen ja Nathaniel Mellorsin animaatio The Aalto Natives, jossa kaksi möykkyä ulkoavaruudesta puhuu hassuja.

Vanhempaan taiteeseen keskittyvässä Ateneumissa on tuskin kuitenkaan ennen nähty esitystä taidemaalarin työpäivästä, jonka alkuminuuteilla puhumaton miekkonen yrittää saada siveltimiä huteran hyllykön päältä käsin punnertamalla. Taktiikka ei toimi, joten hän nuolaisee huuliaan kuin brittikoomikko Rowan Atkinson, ottaa esiin kokoontaitettavat tikkaat ja sotkeutuu niihin usealla tavalla.

Kun sivellin on kädessä, taiteilija pääsee maalauskankaan kimppuun.

Tunnin mittainen The Artist on klovni Thomas Moncktonin taidonnäyte vuonna 2014 debytoineen The Pianist -esityksen jalanjäljissä. Kummankin pää- ja ainoassa roolissa hassu taiteilija kiipeilee ja kompuroi monipuolisesti.

Kumpaakaan esitystä ei ole erityisesti suunnattu lapsille, mutta ne sopivat kaikille, jotka jaksavat pysyä paikoillaan esimerkiksi 130-paikkaisessa Ateneum-salissa, joka on The Artistin ensi-iltanäyttämö. Helsinkiläinen nykysirkusryhmä Circo Aereo on kummankin esityksen taustalla, ryhmän taiteellinen johtaja Sanna Silvennoinen ohjaajana.