Unkarin malli: Talous kasvaa, jos kansa on ”etnisesti homogeeninen” – Uudet ”rajametsästäjät” pakolaisia vastassa

Pääministeri Viktor Orbán piti jyrkimmän puheensa koskaan. Se nostatti myrskyn.

Euroopan unioni
Teksti
Tuula Koponen Pentti Väistö
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

BUDAPEST, UNKARI – Kuuden kuukauden pikakoulutus, pistooli, pamppu, pippurisumutin ja käsiraudat varustevyölle. Toukokuun alussa nämä uudet rajavartioston täydennysjoukot eli ”rajametsästäjät”, kuten heitä Unkarissa kutsutaan, ovat valmiita tehtäviinsä.

Unkarin tarkoituksena on kouluttaa kaikkiaan 3 000 siviiliä poliisin ja rajavartioiden avuksi turvaamaan maan rajoja.

Kymmenen miljoonan asukkaan Unkarilla on kaikkiaan seitsemän rajanaapuria. Turvapaikanhakijoita on tullut Unkariin lähinnä Serbian ja Kroatian kautta. Apujoukot aloittavat partioinnin juuri näillä raja-alueilla.

Serbiassa on tuhansia ihmisiä jumissa kurjissa oloissa odottamassa pääsyä läntiseen Eurooppaan.

Täydennysjoukkojen koulutukseen kuuluu muun muassa aseen käsittelyä, judoa sekä rajojen valvonnan perustehtävien opettelua. Koulutettavat ovat pääasiassa nuoria – ikähaarukka on 18–55 vuotta. Heidät on rekrytoitu uusiin tehtäviinsä eri ammateista.