Kivi jäi kenkään: Paineet hallituksessa jatkuvat ainakin kesäkuuhun
Uutisanalyysi: Kaikkia ongelmia ei ratkaista yhdellä prosessikaaviolla kahden päivän avokonttoritapahtumassa.
Pääministeri Juha Sipilän (kesk) hallituksen jännitteet helpottavat aikaisintaan kesäkuussa, vaikka ministerit yrittivät strategiaseminaarissaan selvittää kiistansa.
Ulkoministeri Timo Soini (ps) tunnusti, että kiviä oli matkalla kertynyt ministereiden kenkiin. Hallituksen avokonttoripäivien jälkeen Soini arveli, että suurin osa sorasta oli kopisteltu pois. Hallituspiireissä lausunto leimattiin toiveajatteluksi.
Kiviä jäi ainakin Sipilän ja liikenne- viestintäministeri Anne Bernerin (kesk) jalkineisiin. Keskustakaksikko joutui perussuomalaisten ja kokoomuksen vastustuksen vuoksi pysäyttämään liikenneyhtiöhankkeen ja autoverotuksen muutoksen.
Sipilälle päätös oli erityisen ikävä, koska perussuomalaisten ja kokoomuksen lisäksi myös keskustassa hermostuttiin Bernerin toimista. Julkisuudessa keskusta tukee Berneriä, mutta puolueen sisällä liikenneministerin poliittisia kykyjä arvostellaan hampaat irvessä.
Keskustassakin ymmärretään se, että valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok) ja Soini älähtivät Bernerille. Hermo pettäisi keskustassakin, jos Orpo ilmoittaisi, että maatalousministeriöltä leikataan 1,6 miljardia euroa. Autoveron uudistus olisi tehnyt samanlaisen loven valtiovarainministeriön tuloihin.