Avaran maailman kitarasankari – Kalle Kalima tulkitsee lännenelokuvien ajattomia säveliä
Arvio: High Noon-levyllä monikulttuurinen trio soittaa vain sen, mikä on välttämätöntä.
Elokuvat ovat inspiroineet Kalle Kalimaa, 42, kansainvälisestikin arvostettuihin irtiottoihin. Berliinissä asuvan suomalaiskitaristin kunnianhimoiset projektit kuten Stanley Kubrickin ja David Lynchin filmiklassikoiden pohjalta syntyneet albumit saavat nyt seuraajan lännenleffoista.
Saksalaisen ACT-levymerkin julkaisema High Noon koostuu Dimitri Tiomkinin rakastetuista western-sävelmistä sekä joukosta poikkeuksellisen eriparisia ikivihreitä. Kalimaa motivoi paitsi varhaiselta kitaransoiton opettajalta saatu kipinä kantriin, myös pyrkimys löytää oleellinen kustakin teoksesta. Vaikeusastetta lisää se, että tekijävalikoima ulottuu räväkästä Hiski Salomaasta hillittyyn Leonard Coheniin ja klassikkomestari Sibeliukseen.
Kalima onnistuu levyllä hienosti, tukenaan Tom Waitsin basistina tunnettu Greg Cohen ja puolalaisjuurinen saksalaisrumpali Max Andrzejewski. Monikulttuurinen trio säilyttää tulkinnoissaan rakastetut melodiat, mutta riisuu kaiken muun minimiinsä.
Rento ote yhdistyy avaraan äänikuvaan. Kun kukin kolmikosta soittaa vain sen mikä on välttämätöntä, tuloksena on kaunista ja ajatonta musiikkia.
Se sytyttää mielikuvien virran: taivaankansi karkaa korkeuksiin ja horisontissa väreilee tuntemattoman odotus. Avarat tasangot, mainarien onnentavoittelu, harras usko parempaan ja silkka sinnittely sulautuvat suomalaiseen mielenmaisemaan, joka sukupolvi sukupolven jälkeen on hyödyntänyt tuulahduksia maailmalta.