Valkokangas pitää pintansa – mutta kuinka kauan?

Uutuuselokuvien ensi-ilta saattaa pian olla teattereiden lisäksi myös netissä.

elokuvat
Teksti
Kalle Kinnunen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Milloin Hollywood-elokuvat tulevat samanaikaisesti elokuvateattereihin ja nettikatseluun? Tuo hetki näyttäisi olevan lähellä: kauhuleffa Maggie tuodaan nyt Suomessa valkokankaalle vain kaksi viikkoa ennen kuin se saapuu myös nettivuokraamoihin. Maggiessa zombieksi muuttuvan tytön isää näyttelee itse Arnold Schwarzenegger. Elokuva ei kuitenkaan ole varsinainen Hollywood-elokuva, vaan pienen budjetin indie-tuotanto.

Maggien levitys jää suppeaksi, sillä markkinajohtaja Finnkino ei sitä teattereihinsa ota, levitysyhtiö Future Filmistä kerrotaan. Elokuvateatteriketjut pelkäävät muutoksia perinteiseen malliin, jossa elokuva on ensin yksinoikeudella valkokankaalla.

Kokeiluja on ehdotettu ennenkin. Vuonna 2011 Future Film yritti saada elokuvan Trust samanaikaisesti teattereihin ja Elisan tilausvideopalveluun. Finnkino perui Trustin näytökset, kun siellä kuultiin sen tulevan myös verkkoon.

Samana vuonna elokuvastudio Universal suunnitteli Yhdysvalloissa elokuvan Tower Heist nettivuokraamista jo kolme viikkoa ensi-illan jälkeen. Ensin kokeilussa ällistytti hinta: katselusta pyydettiin peräti 50 euroa, siis noin 13 kertaa videovuokrauksen verran. Silti kokeilun kaatoivat taas elokuvateatterit, jotka uhkasivat Universalia laajalla boikotilla.