Ukrainan sota: Kapinallisten käytössä uusia raskaita venäläisaseita
Venäläinen ilmatorjuntaprikaati ampui alas malesialaiskoneen viime heinäkuussa, väittää tutkivien toimittajien ryhmä.
Kiivaat taistelut jatkuvat Donetskin ja Luhanskin alueilla Itä-Ukrainassa. Rajuimmat yhteenotot on käyty viime päivinä Donetskin tuhoutuneen lentokentän ympäristössä. Kapinalliset ovat onnistuneet valtaamaan osan lentokentän uudesta terminaalista, joka on ollut Ukrainan armeijan hallussa.
Ukrainan armeijan mukaan kapinallisten käytössä on ensimmäistä kertaa raskas venäläinen Buratino-raketinheitin, joka ampuu aerosoliräjähteellä varustettuja raketteja.
Buratino kiinnitetään T-72-panssarivaunun katolle. Järjestelmä kehitettiin Neuvostoliitossa 1980-luvun lopulla, ja sitä on käytetty aikaisemmin sekä Afganistanin että Tšetšenian sodissa.
Vuoden 2012 jalkapallon EM-kisoihin valmistuneen Donetskin lentokentän hallinnasta on taisteltu jo kahdeksan kuukautta. Väkivaltaisuuksissa on kuollut satoja ukrainalaisia ja venäläisiä sotilaita sekä siviilejä. Kentän lennonjohtotorni tuhoutui lopullisesti tiistaina kapinallisten tulituksessa.
Ainakin 12 ihmistä kuoli ja toistakymmentä haavoittui tiistaina 13. tammikuuta kranaattien osuttua siviilejä kuljettaneeseen linja-autoon Ukrainan joukkojen tiesululla Donetskin ja Mariupoliin välisellä valtatiellä.