Lääkitys vähentää väkivaltarikoksia
Tutkijat selvittivät antipsykoottisten ja tasaavien lääkkeiden yhteyttä rikostuomioihin.
Skitsofreniaan sairastuneet tekevät puolet tavallista vähemmän rikoksia ollessaan antipsykoottisella lääkityksellä, kävi ilmi Lancet-lehdessä julkaistusta tutkimuksesta. Vastaavasti mielialaa tasaavat lääkkeet, kuten litium, vähensivät väkivaltarikollisuutta kaksisuuntaista mielialahäiriötä potevien joukossa.
Aiemminkin on tiedetty, että lääkitys vähentää näistä psykiatrisista häiriöistä kärsivien riskiä joutua uudestaan sairaalahoitoon, mutta ennen nyt julkaistua tutkimusta ei ole tiedetty paljoakaan lääkkeiden vaikutuksista väkivaltakäyttäytymiseen. Lääkkeiden käyttö lisääntyy monissa maissa.
Brittiläiset ja ruotsalaiset tutkijat hyödynsivät Ruotsin kansallisen terveydenhuollon rekistereitä selvittääkseen eri psykiatristen diagnoosien yhteyksiä rikostuomioihin yli 80 000 potilaalla, joille oli määrätty antipsykoottisia tai mielialaa tasaavia lääkkeitä vuosina 2006–2009.
Näiden kolmen vuoden aikana 6,5 prosenttia miehistä ja 1,4 prosenttia naisista tuomittiin väkivaltarikoksesta. Verrattuna ajanjaksoihin, jolloin tutkittavat eivät olleet lääkityksellä, väkivaltarikollisuus väheni antipsykoottisella lääkehoidolla 45 prosenttia ja mielialaa tasaavalla lääkityksellä 24 prosenttia.
Tiimiä johtaneen Oxfordin yliopiston tutkija Seena Fazelin mukaan tutkimus osoittaa, että psykiatrisista häiriöistä kärsivien ihmisten riskiä tehdä väkivaltarikos tai joutua sellaisen uhriksi voi merkittävästi vähentää.