Kärkipoliitikot kierroksilla

Poliittinen keskustelu on ollut yhtä kiihkeää kuin usein vaalien alla. Myös moni poliitikko on säikähtänyt tilannetta.

analyysi
Teksti
Ilkka Hemmilä
3 MIN

Monet kärkipoliitikot ovat viime aikoina käyneet kierroksilla.

Kokoomus ja Sdp syyttivät Ilta-Sanomien sivuilla toisiaan siitä, että niiden puheenjohtajat Antti Lindtman (sd) ja Petteri Orpo (kok) eivät olisi suostuneet keskenään julkiseen väittelyyn. Myös perussuomalaisten Riikka Purra otti asiaan kantaa somessa.

Pian syynissä oli Purra itse, joka vieraili Ylen Ykkösaamussa. Ohjelmassa häneltä kysyttiin linjauksesta, jonka hän esitti viime vaalien alla. Purra sanoi tuolloin, että pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei käy perussuomalaisille.

Kommentti on peräisin kolmen Alma Median lehden yhteisestä vaalitentistä, joka on edelleen nähtävissä Uuden Suomen sivuilla. Purra kiisti Ylellä, että hän olisi esittänyt siinä ”minkäänlaista vaalilupausta”.

Sdp:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma pohti tiedotteessa, saakohan Purra ”petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla”.

Pian tämän jälkeen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin (ps) ja vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran välinen väittely Ylen A-studiossa äityi tölvimiseksi.

Asiallisen alun jälkeen lähetystä hallitsivat valehtelusyytökset ja vastapuolen avoin halveksunta.

Poliittinen keskustelu onkin ollut yhtä kiihkeää kuin usein vaalien alla.

Oman toiminnan selittely parhain päin, mielikuvien levittäminen kilpailijoista ja tiukka väittely lisääntyvät usein, kun vaalipäivä lähestyy. Intensiivisen ja kuluttavankin vaalikampanjan aikana julkinen huomio on jatkuvasti puolueissa. Tilanne nostaa helposti hermot pintaan.

Nyt vaaleihin on lähes vuosi. Ne järjestetään ensi huhtikuussa.

Poliitikolle vuosi voi olla kuin silmänräpäys. Puolueiden pitää kirjoittaa ohjelmat, etsiä ehdokkaat ja suunnitella kampanjat. Ne tekevät koko ajan työtä, joka on rivikansalaiselle pitkälti näkymätöntä.

Äänestäjän näkökulma on toinen. Vankat kannattajat kyllä tukevat omiaan vuoden ympäri, mutta moni alkaa pohtia äänestyspäätöstään vasta, kun vuosi vaihtuu, ohjelmat julkaistaan ja mainokset ilmestyvät katukuvaan.

Elinkeinoelämän valtuuskunta (Eva) selvitti vaalikauden alussa kansalaisten asenteita politiikasta. Kyselytutkimuksen vastaajille esitettiin yli 30 väitettä.

Kolme neljästä arvioi, että suomalainen politiikka on yhteistyökyvytöntä taktikointia, riitelyä ja kilpailijoiden kampittamista. Se oli väite, jonka kanssa vastaajat olivat eniten samaa mieltä.

Viimeisen viikon tapahtumat ovat olleet omiaan osoittamaan mielikuvan todeksi.

Rydmanin ja Virran väittelyn jälkeen tilanteeseen ovat havahtuneet myös poliitikot. Orpo sanoi STT:lle olevansa huolissaan keskusteluilmapiirin jyrkkenemisestä. Lindtman ja Orpo kohtasivat lopulta A-studiossa keskiviikkona. Väittely oli korostetun kohtelias.

Myös eduskunnan käytävillä moni poliitikko on ilmaissut säikähtäneensä viime aikojen keskusteluja.

Erilaiset mielipiteet ja niiden välinen kilpailu kuuluvat politiikkaan. Monet kansanedustajat kuitenkin tulevat keskenään hyvin toimeen yli puoluerajojen. Se on luontevaa, sillä Suomen olojen kaltaiset koalitiohallitukset perustuvat aina yhteistyöhön.

Esimerkiksi vihreiden Virta ja samaa vaalipiiriä edustava perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Lundén ovat kertoneet keskinäisestä ystävyydestään. Kansalaiset eivät tällaista vuorovaikutusta juuri näe. Poliitikot voivat syyttää itseään, jos kansalaisten mielikuva on päinvastainen.

Ehdoton esiintyminen voi olla houkuttelevaa poliitikolle, joka hakee kannatusta samanmielisiltä kansalaisilta. Sen ei kuitenkaan tarvitse olla ainoa lähestymistapa politiikkaan.

Evan kyselyssäkin toiseksi suosituin väittämä oli, että ongelmistaan huolimatta politiikka nähdään välttämättömänä ja ainoana tapana hoitaa yhteisiä asioita.