”Suomessa ollaan ylimielisiä juntteja”

Haastaminen ja kriittinen ajattelu on monissa kulttuureissa yleisempää kuin Suomessa, Aalto-yliopiston strategisen johtamisen professori Timo Vuori sanoo.

Miten on
Teksti
Pipsa Havula
2 MIN

Aalto-yliopiston ja konsulttiyhtiö Accenturen selvityksen mukaan suomalaisyritysten merkittävä kasvun este on hallitusten tunnetaitojen puute. Mitä se tarkoittaa, Aalto-yliopiston strategisen johtamisen professori Timo Vuori?

”Haastattelimme yritysten hallituksia ja johtoryhmiä siitä, miten he ovat kokeneet tunteiden vaikuttaneen päätöksentekoonsa. Tutkimuksesta tiedetään, että strategiset päätökset vaikuttavat yritysten tekemisiin, ja tunteet taas vaikuttavat päätöksentekoon monin tavoin.

Moni kuvasi tilanteita, joissa ei oltu osattu ajatella riittävän syvällisesti. Silloin oli joko puolustellen pidetty kiinni vanhoista toimintamalleista, tai ihastuttu liian nopeasti omiin uusiin ajatuksiin niin, että aito pohdinta oli jäänyt valitettavan lyhyeksi.”