Työ joustaa, kun euro ei

Yhteisvaluutan todellisuuteen sopeutuminen on Suomessa edelleen kesken, sanoo Etlan Päivi Puonti.

rahapolitiikka
Teksti
Robert Sundman
5 MIN

Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen (Etla) ennustepäällikkö Päivi Puonti kaivaa käppyrät esiin.

Hänen tehtävänään on seurata julkista taloutta, raha- ja finanssi­poli­tiikkaa sekä Euroopan unionin talouspolitiikkaa. Viime aikoina häntä on mietityttänyt euro, tarkemmin Suomen sopeutuminen yhteisvaluuttaan.

Euro otettiin käyttöön niin kutsuttuna tilivaluuttana tammikuussa 1999. Euro­käteiseen siirryttiin vuonna 2002, myös Suomessa. Puonti muistelee, että poliittisessa keskustelussa korostuivat tuolloin näkemykset EU-integraatiosta ja toisaalta turvallisuudesta. Euro ja jäsenyys Euroopan unionissa nähtiin kylmän sodan jälkeisessä, sotilaallisesti liittoutumat­tomassa Suomessa turvallisuuskysymyksinä.

Taloustieteilijät taas pohtivat enemmänkin työmarkkinoita. Moni tutkija arvioi aikanaan, että kun oman valuutan joustoista luovutaan, täytyisi kansantaloudessa joustoa löytyä jostakin muualta.