Vähäväkiset

Ehtiikö tiede kehittää lisääntymiskeinoja ennen kuin väki loppuu kokonaan, Jukka Ukkola pohtii.

Profiilikuva
Ukkola
Teksti
Jukka Ukkola
jukka.ukkola@hotmail.com
2 MIN

Lastenteko ei tunnu suomalaisia innostavan, vaikka syntyvyydestä on oltu huolissaan jo vuosikausia ja ehdoteltu vaikka mitä mukavaa asian korjaamiseksi. Viimeksi entinen yritysjohtaja Heikki Bergholm laskeskeli ruutupaperille ja Helsingin Sanomiin, että nykyisten viiden miljoonan suomalaisen jälkeläisiä on vuonna 2113 jäljellä enää yksi miljoona.

Jos tuota laskelmaa jatketaan eteenpäin tasaisen vauhdin taulukolla, suomalaisten määrä vähenee 44 444,44 kappaleen vuosivauhdilla ja viimeinen nykymeikäläisten jälkeläinen edesmenee vuoden 2135 juhannuksena – luultavasti putoaa veneestä sepalus auki.

© Janne Tervamäki

Väestökehitystä on sanottu jopa Suomen suurimmaksi kriisiksi, ja sitähän se on. Jos suomalaiset loppuvat maapallolta, ketkä sitten valitaan maailman onnellisimmiksi ihmisiksi, miten käy NHL:n ja euroviisujen, kuka lämmittää saunat, ken syö kaikki mämmit, lörtsyt ja rössypotut?