Analyysi: Ymmärtääkö Helsinki Pohjoisesplanadin luonteen? – ”Jos on tarkoitus, että täällä myydään vain tuohivirsuja, sen voi sanoa ihan ääneen”

Uudet autoilua rajoittavat liikennejärjestelyt ovat ajamassa päin seinää, kirjoittaa muotialaa pitkään seurannut toimittaja Markus Ånäs.

luksustuotteet
Teksti
Markus Ånäs

Helsingin Esplanadin uudet liikennejärjestelyt saavat kovaa kritiikkiä alueen yrittäjiltä. Toiveita ei ole kuunneltu, kuuluu viesti kaikissa luksustoimialan myymälöissä.

Luksusta myyvien yrittäjien mukaan Pohjoisesplanadin luonnetta ei ymmärretä. Pohjoisesplanadin asema on erikoislaatuinen, sillä se on Suomen ainoa katu, jossa on myyty henkilökohtaiseen luksukseen liitettyjä tuotteita. Aleksi on perinteisesti ollut se toinen, mutta ei enää vuosikymmeniin: enää siellä toimii sektorilta vain Lindroos.

Helsingin ongelma kansainvälisten korkeimman hintaluokan merkkien houkuttelussa on aina ollut kulmien vähyys. Suuret merkit haluavat liikkeensä kahden hyvän kadun kulmaan. Kilpailu nostaa aina vuokrien tasoa maineikkaimmilla kauppakaduilla, eikä Helsingissä ole sellaisia ollut kuin yksi, Pohjoisesplanadi.

Julkisessa keskustelussa on esitetty näkemyksiä, että autoilua merkittävästi hankaloittamalla Esplanadista tulee viihtyisämpi ja että jos joku yrittäjä ei siellä pärjää, tilalle tulee kyllä uusi.