Romanialaista vakoilua ja naisten West Wing

sarjatärpit
Teksti
Leena Sharma

Ceaușescun agentti

Kuusiosainen draamasarja voitti HBO:n kansallisen käsikirjoituskilpailun Romaniassa. Alec Secăreanu näyttelee diktaattori Nicolae Ceaușescun oikeaa kättä, joka yrittää loikata länteen. Tekijät ovat kertoneet esikuvakseen John le Carrén. Se näkyy joskus turhan kimuranttina juonena. Ripaus romanialaista oma­peräisyyttä olisi tehnyt tarinasta vielä paremman.

Spy/Master. HBO Max.


Homssuinen diplomaatti

Poliittista trilleriä on tituleerattu 2020-luvun West Wingiksi. Pikakiväärimäiset vuorosanat, levoton juoksentelu paikasta toiseen ja yleinen kaaoksen tunne muistuttavat vuosituhannen alun klassikkosarjasta. Mutta West Wing oli pääosin miesten tarina. The Diplomatin pääosassa nähdään kaikin puolin homssuinen Kate Wyler (Keri Russell) sekä joukko muita kiinnostavia naisia.

The Diplomat. Netflix.


Väärä Kleopatra

African Queens -dokudraaman uusin kausi on herättänyt maailmalla raivoa, koska kuningatar Kleopatraa näyttelee tummaihoinen Adele James. Sarjasta on jopa valitettu Egyptin yleiselle syyttäjälle. Täysin toisarvoisen roolituksen sijaan katsojat voisivat protestoida sitä, että asiantuntijahaastatteluiden keskelle ympätyt näytellyt kohtaukset ovat koomisen huonoja.

Kuningatar Kleopatra. Netflix.