Kerran vuodessa vaan
Kulut karkaavat, mutta joulun vietossa suomalaiset eivät säästele. Surkeutta siirretään alkuvuoteen.
Yli puolet suomalaisista aikoo käyttää jouluun saman verran rahaa kuin viime vuonna, ilmenee Nordean kyselystä. Mikä tätä selittää, kun samaan aikaan elinkustannukset nousevat, Helsingin yliopiston kuluttajatutkimuksen professori Mika Pantzar?
”Palkansaajien säästöt kasvoivat korona-aikana, kun he eivät voineet kuluttaa tavalliseen tapaan. Nyt eletään näillä säästöillä. Tällaisille kriiseille on yhteistä, että ihmiset lykkäävät kestokulutushyödykkeiden ostamista. Autokauppa tulee kärsimään, mutta palvelualalla menee kohtuullisen hyvin.”
Miten paljon taloustilanne huolestuttaa suomalaisia?
”Ne, joilla on isoja velkoja, ovat varmasti huolissaan korkojen noususta. Myös sähkölämmitteisissä omakotitaloissa asuvien tilanne voi olla tukala.