Navalnyi paljasti ministerin, oligarkin ja maksullisten seuralaisten veneretken – Venäjän hallinto sulki nettisivut

Ajanvietto huvijahdilla vesillä on herättänyt Venäjällä keskustelua lahjuksista sekä valtaapitävien julkisista tyttöystävistä.

Aleksei Navalnyi
Teksti
Anne Kuorsalo
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Aleksei Navalnyi paljasti 8. helmikuuta verkkosivuilla seksiskandaalin, joka koski Venäjän varapääministerin, oligarkin ja seuralaispalvelun tyttöjen veneretkeä. Nyt paljastus on johtanut siihen, että pääsy Navalnyin verkkosivuille on estetty.

Ensin alkuun tosin arvioitiin, että kahden vuoden takainen veneily Norjan vesillä kuitataan pelkällä vaikenemisella, kuten on käynyt Navalnyin aikaisempien paljastusten kohdalla.

Verkkosivuille pääsy on estetty sensuurin roolia hoiteleva Roskomnadzorin, televalvontaviraston vaatimuksesta, mutta Navalnyin verkkoasiantuntijat ovat onnistuneet kiertämään sitä ainakin osittain.

Roskomnadzor perusti  kieltonsa oikeuden päätökseen, jonka venereissun isäntänä toiminut alumiinikuningas Oleg Deripaska hankki heti julkistuksen jälkeisenä päivänä 9. helmikuuta.

Päätöksessä vaaditaan aineiston poistoa verkosta, koska se loukkaa yksityisyyden suojaa. Verkkosivuja suljettaessa on aikaisemmin vedottu ääriaineiston levittämiseen.