Venäläinen professori: ”Talous romahtaa – presidentti johtaa paikallisjunia”

Venäjän netissä hämmästellän valtion rautatieyhtiön pääjohtajan perheen erikoisia bisneksiä.

Venäjä
Teksti
Anne Kuorsalo
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Kitkerää ilottelua Venäjän netissä on herättänyt se, miten tappiollisina lopetetut yli 300 paikallisjunavuoroa palautettiin takaisin liikenteeseen muutama päivä sen jälkeen, kun tapahtuneesta suuttunut presidentti Vladimir Putin oli puuttunut asiaan hallituksen kokouksessa 4. helmikuuta.

”Kiistattomin todiste maan talouden lähestyvästä romahduksesta on se, että presidentti johtaa paikallisjunien liikennöintiä”, tykittää taloustieteilijä, moskovalaisen kauppakorkeakoulun professori Andrei Zaostrovtsev Fontanka.run sivuilla.

Hän kyselee, ottaako presidentti vastuulleen ehkä junien aikataulutkin ja maalaa lopuksi tulevaisuuden kuvan seurauksista, jos presidentti alkaa hoitaa linja-autojen lähiliikennettä.

Professorin mielestä silloin maan voi todellakin lopettaa tai paremminkin maa itse tukehtuu pitkään ja huolellisesti rakennettuun vallan vertikaaliin, jossa mitään ei tapahdu ellei ylin johtaja siihen puutu. Vallan vertikaali on termi, jota käytetään Putinin luomasta keskitetystä hallintomallista.

Zaostrovtsev viittaa kipakassa purkauksessaan myös valtion rautatieyhtiön RZHD:n pääjohtajan Valentin Ivanovitsh Jakuninin talossa olevaan suureen turkkien säilytysvarastoon.

Rakennus sijaitsee Jakuninin valtaisassa palatsissa Moskovan lähellä 50 hehtaarin tontilla. Sen paljasti muutama vuosi sitten viime joulukuussa talousrikostuomion saanut korruption vastaisella taistelulla maineensa luonut oppositiopoliitikko Aleksei Navalnyi.

Tällä hetkellä Jakuninia vaaditaan julkistamaan palkkansa, jonka hän on salannut kuten myös öljy-yhtiö Rosneftin johtaja Igor Setšin, vaikka laki vaatii valtion yritysten johtajia kertomaan tulonsa.

 

Netissä on paljon aineistoa Jakuninista ja hänen toisen poikansa, Andrein, liiketoimista. Andrei johtaa VIY-Management nimistä sijoitusyhtiötä, jonka erikoisalaa ovat kiinteistöt ja erityisesti hotellirakennukset.

Venäläistä tapakulttuuria tuntevat osaavat lukea ja tulkita yrityksen nimen oikein, sillä VIY on poimittu isä Jakuninin nimen englanninkielisestä translitteroinnista. Venäläinen ja-äänne kääntyy englanniksi y-kirjaimella.

Pietarissa avattiin kesällä aivan Iisakin kirkon tuntumassa kaupungin uljain loistohotelli, jota kansainvälinen ketju the Four Season pyörittää nimellä Lion Palace. Avajaisissa puhui nuorempi Jakunin, mikä viittaa siihen, että VIY-Management voi omistaa suurella rahalla kunnostetun Leijonan palatsin, joka on saanut nimensä sisäänkäyntiä vartioivista patsaista.

Navalnyin mukaan Andrei Jakuninilla on Lontoossa 4,5 miljoonaa puntaa maksanut talo.

Toinen Jakuninin pojista, Viktor, on työskennellyt öljykauppaa tekevässä Gunvorissa, joka oli Suomen kansalaisuuden omaavan, Gennadi Timtšenkon omistama kunnes hän myi sen juuri ennen lännen pakotteiden voimaantuloa noin vuosi sitten. Timtšenko samoin kuin Jakunin kuuluvat Putinin ystäviin.

 

Jakuninin ja presidentin ystävyyttä voi koetella junavuorojen lopettamisjupakan lisäksi myös rautatieyhtiön tilausten supistuminen.

Novotšerkasskin sähköveturitehdas on lomauttanut kaikki 10 000 työntekijäänsä, kertoo The New Times. Vain pari viikkoa sitten tehtaan johtaja vakuutti, että sillä on rautateiltä tälle vuodelle 330 veturitilausta.

Työläisten keskiansio on ollut 30 000 ruplaa, lomautuksen aikana heille luvataan  35 prosenttia palkasta. Ennen ruplan rajua devalvoitumista ansio lähenteli 800 euroa mutta nyt käteen on jäämässä noin 150 euroa kuukaudessa.

Novotšerkassk muistetaan Venäjällä siitä, että siellä ammuttiin 1962 työläisiä, jotka ryhtyivät kapinoimaan elintarvikkeiden hintojen noustua.

Junavaunutehdas Tverissä uhkasi niin ikään pysähtyä, koska sillä oli vain 25 vaunutilausta, vaikka se pystyy valmistamaan 1200 vaunua vuodessa, mutta tehtaalle järjestettiin lisää töitä. Myös muita tuotantolaitoksia koettelevat vastaavat lomautus- ja irtisanomisaallot.