Lihavuus voi olla tarttuvaa

Ylipainoisilla on suppeampi kirjo suolistobakteereja kuin normaalipainoisilla.

bakteerit
Teksti
Lauri Seppälä
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Lihavuus voi olla tarttuva sairaus, joka leviää samalla tavalla kuin esimerkiksi ripulia aiheuttava Clostridium difficile -bakteeri.

Nature-lehdessä julkaistu brittiläisen Sanger-instituutin tutkimus kertoo, että toisen ihmisen suolistoon päätynyt itiö voi sekoittaa suoliston bakteerikantaa ja aiheuttaa näin sairauksia – mukaan lukien lihavuutta.

Tutkimuksessa selvisi, että kolmasosa suoliston bakteerilajeista tuottaa itiöitä, jotka selviävät ulkoilmassa ja voivat siirtyä ihmisestä toiseen.

Tutkijoiden mukaan tämä saattaisi selittää, miksi tietyt sairaudet kulkevat suvussa. Sairaus voi tarttua perheenjäsenten kanssakäymisessä ja samojen esineiden jakamisesta, esimerkiksi kylpyhuoneessa.

”Ihmiset, jotka elävät samassa asunnossa jakavat samantapaisen bakteeriston. Perintötekijät selittävät vain 7–13 prosenttia riskistä. On ehdottomasti ihmisiä, jotka ovat alttiimpia sairauksille. Kyse voi olla useiden tekijöiden summasta”, kertoo tutkija Trevor Lawley.

Useat tutkimukset vahvistavat, että muutokset suoliston bakteerifloorassa voivat johtaa sairauksiin tai sairauden pahenemiseen. Lawleyn mukaan itiöiden kautta leviäviä tauteja voivat olla lihavuuden ohella muun muassa Crohnin tauti ja Colitis ulcerosa eli haavainen paksusuolentulehdus.

Tutkijat tähdentävät, että itiöt eivät automaattisesti siirry isännästä toiseen, vaan että niillä on potentiaali siihen – ja tätä potentiaalia tulisi asiantuntijoiden mukaan tutkia entistä tarkemmin.

 

Lihavuuden tarttuvuudesta on saatu vankkaa näyttöä hiiritutkimuksissa.

Yalen tutkimuksessa (2012) koehiirille aiheutettiin keinotekoisesti immuunikato ja maksasairaus. Hiiriä lihotettiin länsimaisella ruokavaliolla. Hiiret pantiin myöhemmin samaan häkkiin terveiden hiirien kanssa.

Seurauksena oli, että terveillä hiirillä alkoi ilmetä maksasairauksia. Lisäksi ne lihoivat.

Koska hiirten immuunijärjestelmää häirittiin, niiden suoliston bakteeristo meni sekaisin ja sairauksiin kytkeytyvien huonojen bakteerien määrä kasvoi 1000-kertaiseksi, kertoo tutkimusjohtaja professori Richard Flavell.

”Me voimme tehdä hiiristä lihavampia yksinkertaisesti asettamalla niitä samaan häkkiin toisten hiirien kanssa.”

 

Useiden tutkimusten perusteella tiedetään, että normaalipainoisilla ja ylipainoisilla on suolistossaan selvästi erilainen mikrobisto – lihavien bakteerikirjo on tavallisesti köyhempi kuin laihoilla.

Suoliston bakteereilla, ylipainolla ja rasva-aineenvaihdunnan häiriötilalla eli metabolisella oireyhtymällä on kytkös toisiinsa, selviää Eveliina Munukan väitöstutkimuksesta.

Munukka selvittää, että sairaiden henkilöiden suolistossa oli enemmän Clostridium XIV -ryhmän bakteereja kuin terveillä.

”Maksan korkea rasvapitoisuus sekä rasvakudoksen tulehdus olivat yhteydessä vähäiseen Faecalibacterium prausnitzii -suolistobakteerin määrään suolistossa.”

Turun yliopiston tietojen perusteella jotkut bakteerit saattavat auttaa valjastamaan ravinnosta saatua energiaa tehokkaammin ja siten ruokkia isäntäänsä paremmin, millä puolestaan olisi suotuisa vaikutus painonhallintaan.

On myös arvioitu, että tietyt bakteerit voivat lisätä energian muuntumista rasvoiksi. Näin ollen kyseisillä bakteereilla olisi ylipainoa lisäävä vaikutus.