
Riemukulkue vai kivinen tie?
Joe Bidenin mahdollinen vaalivoitto Yhdysvaltain presidentinvaaleissa ruokkii monien toiveita, mutta paluu entiseen ei ole enää mahdollinen.

Sanonnan mukaan Yhdysvaltain presidentinvaalit ovat koko maailman kannalta niin tärkeät, että kaikkien kansakuntien pitäisi päästä niissä äänestämään.
Tänä vuonna sanonta tuntuu erityisen osuvalta. Vaalien panokset ovatkin totuttuakin korkeammat. Yhdysvaltalaiset valitsevat maansa sisäisen suunnan ohella myös trumpilaisen ”Amerikka ensin” -ajattelun ja Joe Bidenin edustaman perinteisen liberaalin kansainvälisyyden välillä.
Monet eurooppalaiset ovat puolensa jo valinneet. Vanhalla mantereella odotetaan demokraatti Bidenin nousua Yhdysvaltain presidentiksi kuin kuuta nousevaa.
Innokkaimmat haluavat nähdä hänen mahdollisessa vaalivoitossaan jopa historiallisen käännekohdan, kuten esimerkiksi Anu Kantola esitti HS-kolumnissaan.
Näkökulma: Kolmannen puolueen ehdokas ei pilaa vaaleja – Yhdysvalloissa suurempi ongelma on kahden valtapuolueen järjestelmä
Trumpin hätä on meidänkin hätämme: presidentin vaalitappio olisi monelle diktaattorille ja populistijohtajalle karmea uutinen
Pääkirjoitus: Yhdysvalloissa yhteiskunnan jakautuminen ei katoa, vaikka seuraavat presidentit olisivat Trumpin vastakohtia