Dollarin viemää
Näytelmä Lehmanin sivusta taustoittaa 2000-luvun talouskriisiä.

Nyt on tarjolla pitkä ja loistelias pätkä ihmiskasvoista kapitalismia, ja kasvot kuuluvat Lehmanin suvun miehille vuosina 1844–2008. Jälkimmäisenä vuonna USA:n neljänneksi suurin pankkiiriliike Lehman Brothers meni konkurssiin, alkuvihellyksenä maailmanlaajuiselle taantumalle. Suomessa se oli ohi viitisen vuotta sitten.
Miten tässä näin kävi?
Lehman-trilogian alussa on kolmen maahanmuuttajan, Henry (Timo Torikka), Emanuel (Jussi Lehtonen) ja Mayer Lehmanin (Juha Sääski) kangaskauppa Montgomeryn kaupungissa Alabamassa. Mayer saa idean: ryhdytään kankaiden sijaan ostamaan ja myymään lähiplantaasien puuvillaa.
Henry kuolee kulkutautiin, mutta Emanuel liikkuu pian sulavasti New Yorkin tekstiilitehtaiden johtajien pöydissä myymässä raakapuuvillaa. Orjien selkänahasta riittää revittävää myös ahkerille Lehmaneille.