
Kun tyyli on tarpeeksi vaikuttava, taiteilija voi itseoppineenakin saada yksityisnäyttelyn Kiasmaan. Näin on valitettavasti vasta taiteilijan kuoltua käynyt äänitaiteilija ja elektronimuusikko Mika Vainiolle (1963–2017).
Turkulainen Vainio julkaisi 1980-luvun alkupuolelta alkaen kokeellisia konemusiikkilevyjä eri artistinimillä ja kokoonpanoilla. Tunnetuimmat ovat ambient-musiikkiin keskittynyt Ø ja Ilpo Väisäsen kanssa muodostettu Pan Sonic -duo, jonka keikoilla äänenpaine muuttui kuulijan mausta riippuen lyömäaseeksi tai hieromalaitteeksi.
Kiasmassa volyymi on vaimea ja äänimaailma analyyttisen erotteleva tai lämmin, toisinaan kumpaakin yhtä aikaa.
Lämpö johtuu Vainion taipumuksesta muun muassa koneromantiikkaan, joka ruumiillistuu installaatiossa 2 x 540 Hz (2009). Kuusi vanhaa putkiradiota soittaa viritysääniä ja kohinaa, jokainen hieman eri tahtiin. Vastaanottimet ikään kuin juttelevat keskenään.