Steinerin henki elää
Suomalainen säätiö rahoittaa edelleen liikettä, joka tunnetaan tehottomista hoidoista ja rokotevastaisuudesta.

Suru kohtasi pankkiiri Ane Gyllenbergin perhettä jouluna 1932. Hänen vaimonsa Signe synnytti pojan, joka kuoli syntymäpäivänään. Pariskunnalla oli kaksi tytärtä.
Gyllenbergit hakivat lohtua henkisyydestä ja mystiikasta. Ane Gyllenberg kuului vapaamuurareihin ja oli tutustunut itävaltalaisen Rudolf Steinerin (1861–1925) kirjoituksiin.
Steiner oli kehittänyt antroposofian, omintakeisen sekoituksen kristinuskoa, sielunvaellusoppia ja luonnontieteitä. Se kiehtoi länsimaista sivistyneistöä.
Elettiin aikaa, jolloin valinta tieteen ja yliluonnollisen välillä ei ollut joko tai. Uskottiin, että tieteellisiä menetelmiä voitaisiin soveltaa myös yliluonnollisen tutkimiseen.
Vuonna 1934 Gyllenbergit matkustivat Sveitsin Dornachiin, jossa sijaitsee antroposofisen liikkeen keskus Goetheanum.