
Ikävä ilmanraikastaja
Korona vähensi hiilidioksidipäästöjä kuin itsestään. Se ei tarkoita, että nyt olemme tehneet ilmastolle hyvää.
Delfiinit ovat palanneet Venetsian kanaaleihin nyt, kun vellovat turistimassat ja saastuttava liikenne ovat vähentyneet dramaattisesti!
Sosiaalisessa mediassa levisi pari viikkoa sitten video, joka ei ollutkaan totta. Delfiinit oli kuvattu Sardiniassa eikä lähelläkään Venetsiaa, kertoi National Geographic -lehti. Jutussa paljastettiin muitakin koronavirustilanteen innoittamia huijauksia, joissa eläinten on väitetty palanneen ympäristöihin, jotka ovat puhdistuneet ihmisistä ja saasteista.
Lehti sai poikkeuksellisen paljon ärtynyttä palautetta huijausten paljastamisesta: olisitte antaneet meidän nyt vain uskoa näihin delfiineihin. Olisihan se nimittäin mukavaa, jos koronan aiheuttama pikadieetti ympäristölle toimisi näin tehokkaasti.
Lentoverosta tuli ilmastonmuutoksen torjunnan symboli, vaikka ilmailun päästöjen vähentämiseen olisi tehokkaampiakin keinoja
Denialistia ilmastonmuutos voi ahdistaa, siksi hän panee vastaan, sanoo tutkija – ”Realisti”, määrittelee Ossi Tiihonen itsensä
Kokonaista kylää siirretään hiilikaivoksen alta Itä-Saksassa – ”Kukaan ulkopuolinen ei ymmärrä, miltä pakon edessä tuntuu”
Hallinnon tunarointi laukaisi Yhdysvaltain koronakatastrofin – Nyt tilannetta synkentää maan terveydenhuoltojärjestelmä