Uutisista, hyvää iltaa

Television rinnakkaiskanavalla esitetään Sohvaperunat-nimistä ohjelmaa, jossa kansalaiset katsovat televisio-ohjelmia ja kommentoivat näkemäänsä. Vakavahenkinen komediapaneeli, jossa itse esiinnyn, on hävinnyt tälle nerokkaalle formaatille Venla-äänestyksessä ajanlaskun alusta saakka.
Haluan olla sohvaperuna. Katsomani ja kommentoimani ohjelma olkoon puoli yhdeksän uutiset.
Aihe: Kultti.
Mielestään charmantisti ikääntynyt äijä jauhaa ylätason tuubaa taiteesta, ihmisyydestä ja pedagogiikasta. Oikeasti hän metsästää alaikäisiä tyttöjä ja käyttää hyväkseen heidän isänkaipuutaan ja haavoittuvuuttaan. Äijä lupaa suuria. Hän ei anna mitään vaan haluaa ottaa väkisin.
Tämän äijän tukeminen näytti hyvältä johtavien poliitikkojen ansioluettelossa, nyt se näyttää siltä, mitä se oikeasti on. Opportunismilta, laiskalta ajattelulta, huonolta riskienhallinnalta. Lopulta uhrit unohtuvat ja jäljelle jää poliittinen peli. Lapset ovat yhtä yksin ja vailla turvaa kuin alkutilanteessa.
Kirjoittaja on kirjailija.
Tuomas Kyrö haki kirjoitusrauhaa – ja löysi itsensä yökerhon huumeratsiasta Huuhkaja-fanien keskeltä
Tuomas Kyrö: 14-vuotiaana putosin sadan litran kiljuämpäriin – enkä silti ottanut opikseni
Tuomas Kyrö: Kun Berliinin muuri murtui, itäsaksalaiset olivat eksyksissä ja innoissaan kuin meikäläiset Tukholmassa