Vessa vai avaruusluotain?

Ihmiskunta on merkillinen yhdistelmä voimattomuutta ja aikaansaavuutta. Saamme pienellä porukalla aikaan asioita, jotka sata vuotta sitten olivat vielä tieteisfantasiaa, mutta emme pysty hankkiutumaan eroon arkisista ongelmista, jotka olisivat hoidettavissa varsin tavanomaisin taidoin.
Miettikääpä vaikka Intiaa: Vuonna 2013 Intia laukaisi avaruuteen luotaimen, joka saavutti Marsin kiertoradan. Se oli neljäs taho, joka onnistui tehtävässä – muut olivat Venäjä, Yhdysvallat ja yhteiseurooppalainen ESA – ja luonnollisesti joukon ainoa kehitysmaa.
Intialainen ihme!
Vuoden 2011 tilastojen mukaan vain 47 prosentilla intialaisia kotitalouksia oli oma käymälä. Kolmella prosentilla oli pääsy julkisiin wc-tiloihin. Loput saivat tehdä tarpeensa ulos. Kunnolliset vessat estäisivät tauteja leviämästä, ympäristöä likaantumasta ja naisia tulemasta raiskatuiksi. Miksi on helpompaa saada aikaan avaruusaluksia kuin saniteettitiloja?
Kirjoittaja on filosofian tohtori ja kirjailija.
Avaruuskeksinnöstä tuli totta: Suomalaisella sähköpurjeella avaruuteen
Elon Muskilta jälleen hurja suunnitelma: Avaruusraketilla kaikkialle maailmassa alle tunnissa
Herättääkö ylipainoisen näkeminen sinussa raivoa? – Kannattaa pysähtyä miettimään, miksi
Kaupparyöstöjen syy on autopaikkojen vähyys – Facebookissa mikä tahansa kelpaa pönkittämään omaa ideologiaa