Viisas, tarinoihinsa uponnut ihminen

Israelilaisen historioitsijan Yuval Noah Hararin kirja Sapiens on ollut viime vuosien suuria menestystarinoita kirjamaailmassa. Se esittää ihmiskunnan totutusta poikkeavassa valossa ja on kirjoitettu tyylillä, jolla Hararin voisi kuvitella puhuvan pienelle joukolle opiskelijoitaan.
Harari selittää nykyihmisen menestyksen kyvyllä kertoa tarinoita. Hänen mielestään on myös luultavaa, että ”vain Homo sapiens pystyy puhumaan asioista, joita ei todellisuudessa ole olemassa”.
Harari korostaa kollektiivisten kuvitelmien merkitystä: yhteistyötä tehdään, kun sitä ohjaa yhteinen myytti. Hänen teostensa tieteellisyyttä kritisoidaan toisinaan, mutta tarinoiden merkitystä yhteiskunnalle ja ihmislajille kukaan tuskin kieltää.
Kun katselee viime aikojen tapahtumia Yhdysvalloissa, tulee vaikutelma, että ihmiskunta on suorastaan hukkumassa tarinoihinsa.
Haukkui Donald Trumpia, päätyi hörhöjen hampaisiin – Bill Gatesista tuli korona-salaliittoteorioiden ykkösmaali Yhdysvalloissa
Olisiko sinulla hetki aikaa puhua deep statesta? – Ystäväni hurahti käsittämättömiin salaliittoihin
Salaliittoteorian levittäminen ei kerro tyhmyydestä – samat ajattelun vinoumat vaikuttavat meissä kaikissa