Kuinka olla reilu

Seminaarin olisi voinut nimetä paremminkin.
Erilaiset ilmastokokoukset kun ovat tuottaneet niin paljon pettymyksiä, että jo kansalaisten huokausten aiheuttamat hiilidioksidipäästöt puoltaisivat toisen sanan valitsemista.
Marinin hallituksen alkuviikkoisen ilmastokokouksen anti jäi totutunlaiseksi. Jotain kerrottavaa toki löytyi: Valtion sijoitus- ja kehitysyhtiön Vaken yhteyteen perustetaan ilmastorahasto, jolla vauhditetaan vähähiilistä rakennemuutosta.
Lisäksi hallitus ynnäsi jo aiemmin linjattuja tavoitteita. Ympäristöministeri Krista Mikkonen (vihr) painotti, että vähennystoimet on tehtävä tasapainoisesti ja reilusti.
Hallitus rakentaa ilmastorahastonsa Vaken osinkojen varaan – Se on iso ongelma, jonka ytimessä on kysymys Postin tulevaisuudesta
Lentoverosta tuli ilmastonmuutoksen torjunnan symboli, vaikka ilmailun päästöjen vähentämiseen olisi tehokkaampiakin keinoja
Kotitalouksien päästöt kasvavat, vaikka suomalaiset sanovat tekevänsä aiempaa enemmän ilmaston eteen
Australia on tulessa ja lämpötila nousee, mutta vapaus ja rento elämä ovat päättäjille tärkeämpiä kuin ilmastonmuutos