Musiikki vaimeni, kansa kohahti

Marraskuun viimeinen päivä alkoi monen suomalaisen kohdalla synkästi, sillä Google-konserni oli estänyt suomalaisilta Teoston piiriin kuuluvien videoiden katselun suoratoistopalvelu Youtubesta.
Videoiden tilalla näkyi teksti, jossa syy vieritettiin musiikintekijöiden tekijänoikeuksia vartioivan Teoston niskaan. Tilanne oli seurausta Teoston ja Googlen neuvotteluista, jotka koskivat Youtube-soitosta tekijöille maksettavia korvauksia.
Raivo repesi sosiaalisessa mediassa, kun suomalainen ei päässytkään kuuntelemaan lempimusiikkiaan juuri haluamallaan hetkellä. Googlen viestintä toimi: kansanjoukkojen syyttävä sormi osoitti heti Teostoa. Teostoa on totuttu inhoamaan muun muassa siksi, että sen takia maksoimme aiemmin niin kutsuttua kasettimaksua eli yksityisen kopioinnin hyvitysmaksua.
Oma sosiaalinen kuplani kuluttaa ja arvostaa kulttuuria, mutta sen Teosto-viha on yllättänyt minut.
Kirjoittaja on filosofian tohtori ja kirjailija.