Suomen kuvalehti

10.7.2010 klo 10:00

Kansallismuseon johtaja Helena Edgrenin kesäkalenteri: Tytyrin kaivosmuseo ja kotikaupungin tutkiminen

Onko kesäkalenterisi tyhjä? Täytä se muiden vinkeillä. Kansallismuseon johtaja Helena Edgren suosittelee Tytyrin kaivosmuseota.

Helena Edgren Kansallismuseon johtaja Helena Edgren. Kuva Liisa Tuomikoski / Museovirasto.

  • Aspegrenin puutarha Pietar­saaressa

    ”Paikka on eräänlainen elävä museo, sillä alueelle on tehty 1700-luvun puutarha kaikkine kulttuurikasveineen. Siellä yhdistyy hyöty ja esteettinen ilo.”
  • Turistina omassa kaupungissa

    ”Aina ei tarvitse matkustaa kauas ollakseen turisti. Harrastan tätä ’turistina omassa kaupungissa’ -leikkiä mieheni ja koirani kanssa. Viimeksi kävimme tutustumassa Ruoholahden uuteen asuinalueeseen. Usein sitä ajaa ohi ja miettii, että tuollakin pitäisi käydä.”
  • Paddlingsfabriken, Melonta­tehdas

    ”Tammisaaressa sijaitseva yhden henkilön yritys vuokraa kanootteja ja kajakkeja oppaan kera tai ilman. Olin jo kerran suunnitellut kajakkiretken eräälle ryhmälle, mutta retkeä edeltävänä yönä viisaudenhampaani alkoi vihoitella ja jouduin perumaan osallistumiseni. Retkelle osallistuneet kehuivat kokemusta mahtavaksi. Hitaasti etenevästä kanootista pystyi kuulemma kerrankin seuraamaan luontoa ja matkaa. Olen jo keräämässä ryhmää kokoon seuraavaa retkeä varten.”
  • Tytyrin kaivosmuseo

    ”Lohjan-kesäpaikkamme lähistöllä oleva kaivos on komea. Kaivokseen laskeudutaan vanhalla kaivoskelkalla, ja siellä oli ainakin viimeksi hieno valoshow. Jos on ulkopaikkakuntalainen, voi pistäytyä myös Lohjan keski­aikaisessa kirkossa.”


Lue myös muut Kesäkalenteri-jutut SK:n Teemat-osiosta.

Asiat

Helena Edgren melonta Tytyrin kaivosmuseo

Jaa eteenpäin

Lue myös

Kommentit (1)

10.7.2010 klo 15:52 Annuski

Annuski kirjoitti:

Tytyrin kaivosmuseo on oikein mielenkiintoinen lomakohde, siellä on tullut vierailtua useita kertoja.

Ilmoita asiaton viesti
Toimitus

Toimitus

Voit osallistua keskusteluun, kun olet rekisteröitynyt käyttäjäksi ja kirjautunut sisään.

Kirjaudu sisään Ei tunnuksia? Rekisteröidy

Kirjoittaja

Laura  Koljonen

Laura Koljonen

Kirjoittaja on Suomen Kuvalehden toimittaja.

Lue kaikki kirjoittajan jutut

Luetuimmat