Suomen kuvalehti

3.9.2009 klo 16:30

Vääräleukainen demari kaipaa kapinaa

Sosiaalidemokraatit ovat päättäneet eduskuntaryhmänsä kaksipäiväisen kokouksen.

Puheenjohtaja Jutta Urpilainen esitti puhtaaseen demarityyliin erityisen ”työllisyysfoorumin” koolle kutsumista työttömyysongelman ratkaisemiseksi.

Samalla kävi selväksi, kuinka jakomielitautinen on suurimman oppositiopuolueen suhde ay-liikkeeseen. Demarit ovat selittäneet viime eduskuntavaalien murskatappiotaan muun muassa puolueen ja palkansaajaliikkeen liian likeisillä suhteilla. Kuopion kokouksessa Sdp lyöttäytyi taas tärkeimpien vaalirahoittajiensa  kylkeen. Urpilaisen mukaan palkansaajajärjestöjen edustajat muodostaisivat tulevan työttömyysfoorumin rungon.

Kokouksesta jäi kuitenkin päällimmäisenä mieleen savolaisen kansanedustajan Tuula Väätäisen puhe. Hän kehotti puoluetovereitaan nousemaan kapinaan.

”Toverit, meijän on noustava kapinaan. Myö ei suaha alistua. Ei ne työläeset alistunu sillon yheksänsattooluvun alussakkaan. Ne pisti kovan kovvoo vastaan. Se sama meijän on tehtävä nyt. Ja myö muuten osataan se”, paukutti Väätäinen kotimaakuntansa murteella.

Kuinkahan kova parku Suomessa kävisi, jos joku porvarikansanedustaja olisi peräänkuuluttanut ”vapaussodan henkeä” tai puhunut ”tammisunnuntain muistosta”!

Vuoden 1918 sota oli suuri kansallinen onnettomuus. Molemmat osapuolet syyllistyivät hirveisiin rikoksiin. Ei Suomen sisällissodan tapahtumia pidä enää alistaa poliittisen  demagogian välineeksi. Siihen sortuminen osoittaa historiattomuutta, jopa vastuuttomuutta.

Väätäisen puhe kelpasi varmaan mustavihreille anarkisteille.

Jos suomalainen poliitikko haluaa löytää maan historiasta jonkin tähän kriisiin sopivan iskulauseen, kannattaisi ehkä peräänkuuluttaa ”talvisodan henkeä”. Silloin sovittiin vuoden 1918 kiistat. Ainakin hetkeksi.

Kenestä puhutaan? Tutustu kansanedustajiin ja heidän vaalibudjetteihinsa Suomen Kuvalehden interaktiivisella edustajakartalla.

Seuraa tätä blogia Facebookissa

Asiat

Tuula Väätäinen , Jutta Urpilainen , demari , eduskuntaryhmä , kapina

Katso myös

Joko olet tilannut Suomen Kuvalehden uutiskirjeen?

Saat uusimmat, kiinnostavimmat ja puhutuimmat aiheet
kerran viikossa suoraan sähköpostiisi.


Tilaa Suomen Kuvalehti

Kommentit (4)

3.9.2009 klo 23:51 Niin mutta

Niin mutta kirjoitti:

Kun Demareiden suurin ongelma taitaa olla noissa johtajissa.Jotka eivät innosta ketään ja moni katselee toisia puolueita.Kaikilla johtavilla paikoilla on nainen ja se tuntuu olevan joku itseisarvo,sillähän ei tunnu olevan suurtakaan merkitystä minkälainen johtaja olet.Kun nyt ihan väkisin niitä naisia sinne johtopaikoille halutaan niin voitaisiinko sinne saada sitten edes sellaisia joilla on jotain visioita, todellista johtajuutta ja karismaa.

4.9.2009 klo 2:54 Penttijuhani

Penttijuhani kirjoitti:

Demareiden pulma Suomessa ja jopa muissa Pohjoismaissa on, etteivät he ole omineet suuria ideoita, kuten ”vapaus, veljeys ja tasa-arvoisuus.” Ne tulivat ja niiden pitäisi yhä tulla ennen Leninin ajan sisällissodan terroria, tai vastaavaa Ranskan vallankumouksen aikana. Selvähän se on, että voitettuja etuja on puolustettava. Mutta esimerkiksi tasa-arvoisuus lain edessä olisi kannatettava - vanha - idea, joka näyttää jotenkin unohtuneen jopa Philosopher King Mauno I Koiviston alla.

Samalla olisi oivallettava, että nuo saavutetut edut - taloudessa - on juuri nyt osattava mitata suhteellisena osuutena

kansantuotosta. Länsimaiden on hyväksyttävä kohtuus sekä kulutuksessa että elintasossa. Ruotsi on toteuttamassa vastaavaa devalvoimalla. Meillä se on saavutettava muutoin, mieluimmin vain vähän päitä katkomalla. Sen Demarit voivat aloittaa omassa puolueessaan, jos se on välttämätöntä.

4.9.2009 klo 12:05 Patamusta porvari

Patamusta porvari kirjoitti:

Aina kun joku uhoaa kansalaissodalla, sanon: ANTAA TULLA VAIN!

Eivät taida sosialistit muistaa, mihin aseisiin tarttuminen johtaa: suomalaisten sosialistien tuntuvaan harvennukseen ja oikeiston murksavoittoon

Vapaus, veljeys ja tasa-arvo ovat Ranskan porvarillisen vallankumouksen peruja.

4.9.2009 klo 18:55 P.Lahti

P.Lahti kirjoitti:

Demari Jari Tervo yrittää nyt auttaa tovereitaan häväistyskirjallaan. Tovereita ei jätetä pulaan !
Aikaisemmin hän on jo häpäissyt sekä Mannerheimin että Kekkosen.

Eläviäkin suomalaisia saa häväistä törkeästi, mutta maahanmuuttajia ei lainkaan. Jos joku yrittää niin valtakunnansyyttäjä nostaa syytteen !

Ilmoita asiaton viesti
Toimitus

Toimitus

Voit osallistua keskusteluun, kun olet rekisteröitynyt käyttäjäksi ja kirjautunut sisään.

kirjaudu sisään

PolKom.fi

SK:n politiikan toimittajat raportoivat vallasta ja sen käyttäjistä.

Lue kaikki PolKom.fi -jutut

Kirjoittaja

Matti Simula

Matti Simula

Kirjoittaja on vapaa toimittaja ja Suomen Kuvalehden avustaja. Lue kaikki kirjoittajan jutut

Tuoreimmat

Tuoreimmat kuvat