Suomen kuvalehti

19.11.2009 klo 10:57

Suorat sanat politiikasta

Yleisasiantuntija Jussi Lähteen tuore Politiikka-suomi-sanakirja on oikeansuuntainen mutta riittämätön.

Tätä on kaivattu. Presidentti Martti Ahtisaaren muinainen viestintäihme Jussi Lähde täräytti markkinoille Politiikka-suomi-sanakirjan uuden Paasilinna-kustantamon avittamana.

Olin paikalla julkkarissa Helsingissä alkuviikosta. Lähde kertoi, että kirja on tarkoitettu niille, joita politiikka itkettää tai naurattaa. Kirja ei välttämättä ole tarkoitettu poliitikoille tai meille politiikan sopuleille (sopuli-termin selitys löytyy luonnollisesti sanakirjasta).

Ehkä sanakirjailija on sitä mieltä, että alan ammattilaiset hallitsevat sanaston kuitenkin.

Niin hallitsevatkin. Jo julkkaritilaisuudessa monet kollegat supattivat, mitä kaikkia sanoja ja termejä heidän mielestään sanakirjasta puuttuu. Kirja on siis - politiikan termeillä ilmaistuna - oikeansuuntainen mutta riittämätön (tuota oppostion käyttämää kestofraasia ei muuten sanakirjasta löydy).

Näyttää siis väistämättömältä, että teoksesta tulee vielä useita täydennettyjä painoksia. Se on suotavaa. Ensi kerralla mukaan on ehdottomasti saatava muun muassa koko Ilkka Kanervan monumentaalinen poliittisen terminologian tuotanto. Vasta sitten politiiikan kielen opiskelussakin päästään sormiharjoittelusta penkkipunnerrusvaiheeseen.

Kenestä puhutaan? Tutustu kansanedustajiin ja heidän vaalibudjetteihinsa Suomen Kuvalehden interaktiivisella edustajakartalla.

Seuraa tätä blogia Facebookissa

Asiat

Jussi Lähde , politiikka

Joko olet tilannut Suomen Kuvalehden uutiskirjeen?

Saat uusimmat, kiinnostavimmat ja puhutuimmat aiheet
kerran viikossa suoraan sähköpostiisi.


Tilaa Suomen Kuvalehti

Kommentit (4)

19.11.2009 klo 13:50 Camunen

Camunen kirjoitti:

Sellainenkin kirja pitäisi kirjoittaa jossa pantaisiin politiikan tekijät ja näkijät kahteen karsinaan: yhteen ne jotka on poimittu eturiviin pappilan pihapiristä ja toiseen ne joiden saappaista välittyy sikalan tai navetan haju.

Toiseen ei kylläkään monta raskassarjalaista löytyisi Ilkka Kanervan, Timo Kallin ohella.

Pappilan ehtoisesta pihapiiristä puolestaan on noussut porukkaa pilvin pimein. Kukkulan kuningas ja hänen historioitsija Päivi-vaimonsa sekä menestyksekäs seuraajansa Matti Vanhanen tulevat hakematta mieleen. Katainen ja Lehtomäki sekä Kiviniemi ovat myös saaneet pienestä pitäen näkymättömän käden ohjausta.

Hesarin johto ja supersuosittu Olli Rehn ilman muuta, sekä Suomen Kuvalehti ja Mikael Jungner.

19.11.2009 klo 22:34 Jussi Lähde

Jussi Lähde kirjoitti:

Tervehdys Pekka ja kiitos varsin konsensushenkisestä arviosta.
Ilokseni voin kertoa kirjan menekin viittaavan toiseen painokseen, ehkä saamme sitten myös äimään käen mukaan.

Parhain terveisin

Jussi

20.11.2009 klo 9:52 Pekka Ervasti

Pekka Ervasti kirjoitti:

Jep, Jussi, emme ota tästä poliittista ilmarintaa! Jos omaa syvällä uivan yhteiskunnallisen kölin, miksi pitää purttaan rannalla?

20.11.2009 klo 12:18 Äly hoi

Äly hoi kirjoitti:

Ilman suurempia ponnistuksia voisi lukea Jussi Lähteen pappilan pihapiirin poikiin. Samoin kuin Ahtisaaren ja muut kumppaninsa. Alpo Rusi suorastaan sykähdytti juostessaan hätäpäissään sielunpaimenensa luo saatuaan Supolta legendaarisen puhelun toukokuisena pyhäpäivänä. Eiköhän vaan Matti Ahdekin päätynyt polvistumaan Lohjan kirkolle kun oli läväytetty lööppeihin kähminnät Veikkauksessa?

Ilmoita asiaton viesti
Toimitus

Toimitus

Voit osallistua keskusteluun, kun olet rekisteröitynyt käyttäjäksi ja kirjautunut sisään.

kirjaudu sisään

PolKom.fi

SK:n politiikan toimittajat raportoivat vallasta ja sen käyttäjistä.

Lue kaikki PolKom.fi -jutut

Kirjoittaja

Pekka Ervasti

Pekka Ervasti

Kirjoittaja on Suomen Kuvalehden toimittaja.

Lue kaikki kirjoittajan jutut

Tuoreimmat

Tuoreimmat kuvat